BASINDAN

Ne kadar acı o kadar başarı...

Ne kadar acı o kadar başarı

'Yenilince ümitsizliğe kapılma, her başarısızlıkta bir zafer arzusu yatar' diyor G.Martin... Çok da doğru söylüyor.

Kişisel gelişim uzmanı Mümin Sekman, aşağılanan insanların, yükselen insanlar yarattığını iddia ediyor.

En azından memleket manzarasına hakim olan görüntü bu...

Neden böyle olduğunun açıklamasına gelince, Mümin Sekman'ın ifadesiyle 'Necip Türk Milleti 'fakir ama gururlu' insanlardan oluşur. Tanık olduğumuz, sıfırdan zirveye başarı öykülerinin önemli çoğunluğunda kahramanlarımızı aşağılayan, başarısızlığını yüzüne vuran bir 'kötü adam' mevcuttur. Örneğin Mahsun Kırmızıgül'e ilkokul öğretmeni sürekli 'sesin kapı gıcırtısı, tencere kazıntısı gibi, senden türkücü olmaz' dermiş. Bunu duyan Mahsun eve gider ağlarmış. Sonra da ona inat şarkıcı olmuş.

Bu merkezden hareketle şu söylenebilir; Türkiye''de acı çekmek başarının bedeli değil, nedenidir. Oysa gelişmiş batı toplumlarında tablo tam tersi bir görüntüde. Yani, acı çekmek başarının nedeni değil, bedeli. Türk insanı acı çektiği için başarılı olurken, bir Fransız başarılı olmak için acı çekmeye rıza gösterir.

Bunu temelinde, elbette ekonomikgelişmişlik farkı vardır. Batıda ''ortalama'' yaşam standardı, sosyal devlet anlayışıyla isterse, daha fazla bedel ödemeyi de göze alırlar. Yani, asgari şartların herhangi bir batılı için 'acı bedeli' yoktur.

Bize gelince, asgari standart güvencesi olmadığından, maksimum acı yaşayan kişi, maksimum başarıya kilitlenmektedir. Buna göre Türk Usulü başarı örneği 'sıfırdan' değil 'sıfırın altından' gelir.

Dün gazetemizin magazin sayfası Venüs' te Erol Köse ile Tuğba Ekinci arasındaki söz düellosuna yer verilmişti.

Köse, Tuğba'nın albüm çıkarmak için, bir ay kapısında yattığını, ancak performansının kendileri için yetersiz kaldığı gerekçesiyle bu talebini redettiğini söylerken 'Ondan şarkıcı olmaz, olamaz. Bir balon olur. Bende baloncu değilim' demiş ya, Tuğba Ekinci''nin nasıl bunca popüler olduğunun da sırrını vermiş; 'Olmaz, başaramazsın!' Tuğba da çektiği acıyı en bedellisinden haykırıyor şimdi 'O şimdi asker canı neler ister.' diye... Yani üzülmeyin, burası Türkiye ne kadar acı o kadar başarı...

Medya: www.gunes.com