BASINDAN

Siyasette 3-A dönemi

Kariyer analisti Sekman, Erdoğan ile Baykal'ın 'Alevi' ve 'çarşaf' açılımlarını yorumladı. "Her ikisi de 3-A politikası izliyor: Ayrışma, açılım ve ayartma!"

ÜNLÜ kariyer analisti Mümin Sekman, son dönemdeki 'çarşaf' ve 'Alevi' açılımlarıyla dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Deniz Baykal'ı yorumladı.

Sekman'a göre bu değişimin nedeni 'Açılım, ayartma ve ayrışmadan' oluşan 3-A politikasında yatıyor.
"Toplumda Modern laikler ve muhafazakâr dindarlar grupları oluştu, böylece ayrışma süreci tamamlandı. Her iki lider şimdi açılım ve ayartma süreciyle, karşı saftan taraftar toplamaya çalışıyor. Bu nedenle CHP 'çarşaf', AKP 'Alevi' açılımı yapıyor."

Sekman'ın liderlere ilişkin gözlemleri de şöyle:

TAYYİP ERDOĞAN ANALİZİ

Okul açılışlarında tahtaya başarı formülü olarak "oku, düşün, uygula, neticelendir" yazıyor. Gençlere bunu öneriyor ama kendi hayatında daha karmaşık ve alaturka bir model kullanıyor.

Sık sık kullandığı "öfke bir hitabet sanatıdır" cümlesi, Dale Carnegie'nin "Söz Söylemek ve İş Başarmak Sanatı" adlı kitabından alınma. Haksızlığa uğramışlık duygusu uyandırıp, hitabetine duygusallık, canlılık ve gerçeklik duygusu veriyor.

Abdullah Gül ile aralarında bir "kardeş kıskançlığı" yaşandığını düşünüyorum. Gül ne zaman olumlu bir projesiyle gündeme gelse gündemi değiştiriyor.

Yabancı devlet adamlarıyla görüşmesinde çalışılmış vücut dili hareketleri kullanıyor.

Sonuç odaklı liderlik tarzına sahip. Seçmene istediğini ver, o da oy versin gibi, sade ve pragmatik başarı kriteri izliyor.

Şık kıyafetler ve sık sık takılan güneş gözlükleri ile kendini starlaştırma stratejisi de uyguluyor.

DENİZ BAYKAL ANALİZİ

En büyük dezavantajı hayattan kopuk özgeçmişi. Bu dezavantajı, ellerinin kirlenmemiş olması yönünden bir avantajdır da aynı zamanda. Bir gün dürüstlük seçmenin başarıdan daha önem verdiği kıstas haline gelirse, oyları çok yükselebilir.

Türk seçmenin gözünden politikacılar iki gruba ayrılır; başarılı ama yolsuzluk yapanlar ile başarılı olmayan ama yolsuzluk da yapmayanlar. Seçmen bazen birinci gruptakileri, bazen ikinci gruptakiler seçer. Baykal'ın algısı ikinci gruptakiler de olduğu için, AKP'nin yolsuzluk haberleri arttıkça, dürüstlük performanstan daha önemli hale geldikçe Baykal yükselişe geçecektir.

Baykal'ın en önemli sorunu, kitlelerde başarı beklentisi yaratamaması. Baykal'ın çevresinde daha çok çarşaflıya değil, daha çok başarılı insana ihtiyacı var.

Baykal kendine sadık olanı, işini iyi yapacak olanı tercih ediyor. Kariyer paranoyası yaşıyor.

Semboller üzerinden açılım yapıyor. Çarşaflıları alarak, algısını hareketlendirdi.

09.12.2008
Ali Ekber Ertürk

Medya: Akşam Gazetesi
Tarih: 27.12.2008