BASINDAN

Zirve yolunun öyküleri...

Herkes kendi ayaklarının üzerinde unvan maçına çıkar, başarı için uğraşır. Dipten gelip zirveye ulaşan insanların öyküleri bir kitapta toplandı. İnsan İsterse/Azmin Zaferi adlı serinin ikinci kitabında 15 başarılı insana yer veriliyor

İNSAN İsterse'de sıfırdan zirveye çıkan, kafalarını kullanarak hayallerini gerçekleştiren 15 kişinin hayatları aktarılıyor.

Kitabın konsept danışmanı Mümin Sekman, başarının omurgasının kişisel azimde olduğunu söylüyor ve ekliyor; 'Omurganın yanına kaburga kemikleri de lazım! Azim kadar akıllı, istikrarlı, öğrenmeye açık, prezantabl olmak da gerekir. Eğer elinizde servet, kudret, ilişkiler yoksa ama yine de büyük işler başarmak istiyorsanız, başlangıç sermayeniz azminizdir. Tabii ağzında altın kaşıkla doğanların bu kadar azmetmesi gerekmeyebilir,' diyor.

Kitapta, evlilik dışı bir ilişkiden doğan Oprah Winfrey'in, bir domuz çiftliğinden Time'ın kapağına uzanan serüveninden, gecekondudan çıkıp Türkiye'ye ilk Avrupa satranç şampiyonluğunu getiren Kübra Öztürk'ün inanılmaz öyküsüne; ilk özel bankayı kuran Kazım Taşkent'in başarı için sunduğu 100 öneriden, Mersin'de çobanlık yaparken kendisini reklam ajansında bulan Ahmet Kaplan'a kadar ilginç öyküler yer alıyor.

Elbette kitapta yer almayan, başarısızlık öyküleri de var. Sekman 'Kişinin azmine katacak aklı yoksa başarısız olur. Bilinçaltılarımızdaki arabesk ezberlerin yarattığı psikolojik sabotajlar da bir başka neden,' diyor.

Medya: Star gazetesi
Tarih: 30.07.2007