İlişkimiz hakkında konuşmalıyız: bakalım birlikte neler yapabiliriz?

  • Posted by: admin
​MÜMİN SEKMAN İlişkimiz hakkında konuşmalıyız: bakalım birlikte neler yapabiliriz? mümin sekman Kişisel Gelişim Uzmanlığı başarı semineri

Kitapları okumanın ötesine geçmek isteyen okurlar, birlikte neler yapabileceğimizi sık sık soruyorlar. Bu makalede bu konudaki tüm seçenekleri toplu halde özetlemeye çalışacağım. Ocak 2018 itibariyle devreye aldığımız yeni projeleri ve seçenekleri de anlatacağım. Baştan söyleyeyim, çok kapsamlı bir yazı! İş ilişkileriyle ilgili sık sorulan sorulara toplu halde cevap vermeyi amaçlıyor. Temel soru şu, kitap okumanın ötesine geçmek isteyen okurlar için sunulan seçenekler neler? Okur yazar ilişkisinin ötesinde birlikte neler yapabiliriz? Hazırsanız, başlıyoruz…

Bazen sosyal medya üzerinden, bazen web sitesinden, bazen imza kuyruğunda insanlar bir şeyler sormaya çalışıyor. Doğal olarak birlikte zaman geçirmek, hayatları veya kariyerleri üzerine sorular sormak, başarı üzerine bildiklerimin detaylarını öğrenmek istiyorlar. O anda benim odağım başka bir şey üzerinde olduğundan, hakkıyla cevap veremiyorum. Bu da beni hep rahatsız eden bir konuydu.

Kitap okumanın ötesine geçmek isteyen insanlara sistematik seçeneklersunmam gerektiğini uzun süredir düşünüyordum. Sonunda bu yapıyı netleştirdim. Bu yazıda tüm bu yolları anlatacağım.

Sadece kitaplar üzerinden erişilebilir olmak

En başa dönecek olursak, bugüne kadar “sadece kitap üzerinden erişilebilir olmak” gibi bir kriter izledim. Bu hem beni hem de okurları yıllarca kitaplara mecbur etti. TV programları yapmadım, Youtube kanalı açmadım, gazetelerde köşe yazıları yazmadım.

Bu “tek kanal politikası”, çok riskli bir tercihti ve yolun başındayken hemen herkes “hatalı bir seçim” olduğunu söylüyordu. Buna rağmen öteki gemileri yakıp seçtiğim yoldan gittim.

İnsanlarla bağ ve diyalog kurabileceğim tek araç kitap olunca, ona daha fazla yüklenmeyeelimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Bunun sonuçlarını da aldım. 21 yılda 21 kitap yazıp, 3 milyon baskıya ulaşım. Bütün hayalim 1 milyon okura ulaşmaktı, iki milyon da fazladan kitap baskısı oldu!

Eğer kitap yazmayı değil seminerleri, danışmanlığı veya kurumsallaşmayı hayatımın merkezine koysaydım, yine bir şeyler başarırdım ama benim için bu kadar anlamlı olmazdı. Kitap benim karakterime, kafa yapıma ve yaşam ritmime en çok uyan kanal/mecra. Benim dünyamdaki “kanal karakter uyuşması” en iyi kitapla oluşuyor. Yazarlığın bireysel olarak yapılan ama kitlesel olarak sunulan bir iş olmasına bayılıyorum.

Sadece kitaplar üzerinden var olmak, kalıcı işler yapma isteğime de hitap ettiği için bu kadar uzun süre devam edebildim. 20 yıl içinde bu yapı artık oturduğuna göre, bazı “küçük açılımlar” yapmayı düşünebilirim.

Çoklu kanallardan başarı bilgisi sunma yılı: 2018

2018 yılı Ocak ayı itibariyle, kariyer koordinatlarımı kaybetmeden yeni birtakım açılımlar yapmanın iyi olacağını düşündüm. 2018 yılını “çoklu kanaldan erişilebilir olma yılı” ilan ettim.

Gelişen yeni teknolojileri kullanarak, insanlarla farklı kanallardan yeni nesil etkileşimli bağlantılar kurmayı hedefliyorum. Kitaplarımı okumuş insanlar içinden, birinci sınıf başarı peşinde koşanlara daha ileri düzey bilgiler sunmak istiyorum. Kitaplar üzerinden “herkese ve her kesime” ulaşmaya çalışırken, bu insanları ihmal ediyordum.

Okurlar sıklıkla benden neler istiyor?

Okurlardan gelen taleplere bakılırsa, insanların erişim istekleri farklı farklı. Almanyada yaşayan bir Türk öğrenci, internet üzerinden bir seminer almak isterse, ona bir seçenek sunabilmeliyim. Tokatın Turhal ilçesinde yaşayıp seminer almak isteyen bir guruba ben gidemiyorsam, benim seminer konularımı verecek şekilde eğittiğim bir kişiyi önerebilmeliyim. Kitaplarımı okumuş başarı odaklı insanların fikir alışverişinde bulunduğu özel bir grup kurabilmeliyiz. Sosyal medya kanallarının ötesinde, başarı odaklı yaşayan insanlardan oluşan eğitim amaçlı bir e-öğrenme platformu oluşturabilmeliyiz. Bütün bunlar insanların, kitaplardan öğrendiklerini uygularken ihtiyaç duydukları destekleyici ilişki ekosistemini onlara sunabilir…

Bu sürecin benim için entelektüel fonksiyonu ne? Bugün aklıma gelen bir fikrin, ileride yazacağım bir kitapta yer alıp, okura ulaşma süresi ortalama üç beş yılı buluyor. Bunun iyi yanı ince düşünülmüş ve zamana dayanıklı fikirleri seçip yazmamı sağlaması. Kötü yanı ise güncel ve pratik bazı fikirlerin beklerken çürümesine sebep olması. İnternet tabanlı yeni mekanizmalar, düşündüklerimi gerçek zamanlı olarak anlatma imkanı sunacak.

Seçenekler, seçimler ve süzgeçler

En büyük engeller zaman, öcelikler ve fiziksel mesafeler. Son 5 senedir yılın yaklaşık olarak yarısını yurtdışında geçiriyorum. Bu fiziksel erişimi güçleştiriyor. Ayrıca kitap yazmaya başlayınca, yazının önceliği nedeniyle, diğer tüm faaliyetlerimi askıya alıyorum. Bunlar da bizi sınırlı sürelerde yapılacak etkinliklere, optimize edilmiş süreçlere ve verimli işbirliklerine mahkum ediyor. Öncelikler, zaman ve katkının optimum bileşimini bulmaya çalışıyoruz.

Bu yüzden her bir işe yılın belli bir dönemini ayırmak ve başvurular içinden elemeler yapmak zorundayım. Yani seçiciliğim “asaletimden” veya “kibrimden” değil, zamansal ve mekansal mecburiyetlerden.

Bir diğer neden, gerçekten faydalı olabileceğim insanlarla çalışmak istemem. Sorduğunuzda herkes başarılı olmak istediğini söyler ama gerçekten başarının gereğini yapmak gerektiğinde çoğu insan ortadan kaybolur. Gerçekten başarı merkezli yaşayan insanlara erişmek isterim. Yoksa ne daha fazla alkışa ihtiyacım var, ne daha fazla kalabalığa, ne de daha fazla paraya… Sadece ve sadece birinci sınıf başarı peşinde koşan insanların işine yaramak istiyorum. Zeki ve zinde zihinlerin hayallerini gerçekleştirmesine katkıda bulunmak isterim.

Yazı merkezli yaşama önceliğimi koruyarak, yukarıdaki istek ve ihtiyaçları karşılayacak şekilde insanlarla yeni bir ilişki ve iletişim yönetimi modelini nasıl yapılandırabileceğimi uzun süre düşündüm. Kitaplarımı okuyan insanlarla birlikte başka neler yapabileceğimizi netleştirmeye çalıştım. Okurlara bir şey öğretmenin ötesine geçip, en iyileriyle beraber bazı şeyleri beraber keşfedeceğimiz bazı modelleri hayal ettim. Kısacası, insanlarla ilişkilerimde kullanabileceğimiz kalıpları tasarladım. Bakalım birlikte neler yapabiliriz? İlişkimizi her ikimize de uyan, en iyi hangi formda yürütebiliriz?

Seçenekler aşağıda, seçim sizin!

1. Kitapları okumak.

Okuryazar ilişkisi hayatımdaki en geniş ilişki çemberini oluşturuyor. Türkiyede yaşayan her yüz kişiden biri kitabımı okumuş durumda. Okur yazar ilişkisi, son derece kolay erişilebilir bir yol. Herhangi bir kitapçıya gidip, bir MS kitabı alıp, bu süreci başlatabilirsiniz. Eğer beğenirseniz sonra ikincisini de alabilirsiniz. İkinci neden önemli? Çünkü ilk alım tesadüf olabilir ama ikincisi seçimdir! Böylece daha güçlü bir beyin bağımız oluşur. Üçten fazla kitabımı okumuş olanların benim için yeri ayrıdır. 10’dan fazla MS kitabı okumuş kişilerin ise, görünce telefon numarasını alıyorum. Bu insanların hayatta başarılarından kendimi sorumlu hissediyorum. Hakikaten de bu insanların başarısından sorumluyum.

2. Kurumsal Seminer almak.

Kitap okumanın ötesine geçmenin bir yolu, kurumsal seminerler almaktır. Bunun için bir şirketin sahibi veya yöneticisi olmanız gerekir. Çünkü kurumsal seminerler şirket içinde yapılır ve böyle bir organizasyon kurumsal karar almayı gerektirir. Sade bir çalışansanız yöneticilerinize önerebilirsiniz. Yöneticiyseniz ve çalışanlarınızla başarı semineri aldırmak isterseniz, www.muminsekmansemineri.com sitesinden başvurabilirsiniz. Seminerler kitaptan öteye geçip yazarla da etkileşim kurmayı sağlayan bir araçtır. Dinleyerek ve yaşayarak öğrenmeyi sevenler için iyi bir yoldur ama yoğun bir şekilde okumayı sevenler için çok da gerekli değildir. Hiçbir yazar, bir seminerde kitaplarındaki kadar detaylı fikirler anlatamaz. Seminerlerde amaç dersten çok deneyim yaşatmak ve ilham vermektir.

3. Bireysel seminere katılmak.

Bugüne kadar bireysel seminere katılma şansınız pek yoktu, çünkü bireysel katılıma açık seminer yapmıyorduk. Bunun temel nedeni, farklı şehirlerde tanımadığımız firmalarla “katılımcılardan ücret alınmasına dayalı işler” yapmayı riskli bulmamızdı. Bunu herkes yapıyor ama biz uzak durduk. Bu sene odaklanıp, tedirginliğimizi giderecek yeni bir yöntem bulduk. Büyük şehirlerdeki nitelikli organizatör firmalara Kigem’in bölgesel temsilciliklerini vermeye başladık. Böylece güvendiğimiz firmaların organizasyonuyla, farklı şehirlerde bireysel katılıma açık seminerler düzenleyebileceğiz. Yaşadığınız şehirde MS semineri açıldığında haberdar olmak için, aşağıdaki forma iletişim bilgilerinizi kaydedebilirsiniz. Size hemen mail gelmeyebilir ama size yakın bir yerde seminer açılması durumunda haber verilecektir. Bireysel seminer başvuru formu aşağıda:

https://goo.gl/forms/gqYEjCkXyFKkPn7Y2

4. İnternet semineri almak ve internet bazlı gelişim grubuna katılmak.

Mardinde, Maimide ya da Münih şehrinde yaşayan bir insan, seminere katılmak isterse, yer ve tarih de ona uymazsa ne yapabilir? İşte bu soruna da bir çözüm bulmaya çalıştık. Çünkü yılda yapacağımız üç beş seminere dünyanı her yerinden insanların katılmasını beklemek mantıklı değildi. Bu insanlar haklı olarak kendilerine farklı bir seçenek sunulmasını istiyorlardı. İnsanların istedikleri tarihte, istedikleri saatte, istedikleri yerden başarı semineri almalarını sağlamak için, gerçek seminerlerden çekilmiş kayıtları üyelerin izleyebileceği bir eğitim sitesi kuruyoruz. Bu başarı eğitimi sitesi sadece seminer videolarından ibaret olmayıp; anketler, podcastler, makaleler ve başarı öyküleri de bulunacaktır. Abonelik sistemi de kurmak istiyoruz. Abone olduğunuzda, size her hafta kaliteli ve kullanışlı içerikler yollanacak. Böylece sürekli, düzenli ve sistemli bir şekilde, sizin gibi insanlarla etkileşim halindekendinizi geliştirebileceksiniz.

İnternet seminerleri ve gelişim grupları başladığında haberdar olmak için, daha önce linkini verdiğim “bireysel seminer başvuru formu”nu doldururken, en alttaki soruya “evet” demeniz yeterli:

 https://goo.gl/forms/gqYEjCkXyFKkPn7Y2

5. Bireysel danışmanlık almak.

Bazı insanlar hayatta bir şeyler başarmıştır ve daha büyük işler başarmak ister. Bununla birlikte, başarısı büyüdükçe kariyeri daha da karmaşıklaşmıştır. Başarısızlık değil, başarıyla mücadele halindedir. Bu insanların profesyonel başarı yönetimini öğrenmesi gerekmektedir. Başarı konusunda birebir danışmanlık ihtiyacı duyan bu kişiler için de, artık bir seçenek var. Çiçeği burnunda başarınızı büyütmek ve yönetmek istiyorsanız, bu yol size uygun olabilir. Başkasının isteği üzerine bu danışmanlık alınamıyor, kişisel gönüllülük gerekiyor. Birebir danışmanlık başvuru formu üzerinden yapılan değerlendirmelerle, gerçekten faydalanabilecek olan kişiler seçiliyor.

Bireysel danışmanlık süreci hakkında ayrıntılı bilgi almak için, şu linke bakabilirsiniz:

https://www.muminsekman.com/danismanlik

6. Eğitici eğitimine katılmak.

Türkiyenin birçok şehrinden seminer daveti geliyor. Zaman sınırı, yurt dışı seyahatleri ve kitap yazmalarım nedeniyle yüzde 80’ine gidemiyorum. Ben gidemeyince, bu defa insanlar “kimi tavsiye edebileceğimi” soruyorlar. Bütün bunların sonunda, bizim seminer konularını verecek bir “eğitici eğitimi” açmak gerektiğine karar verdik. Yıllar önce, “her şehirde bir Her Şey Seninle Başlar eğitimcisi” yetiştirme hayali kurmuştum ama internet altyapısı bu kadar gelişmediği için, o projeye başlayamamıştık.

İnternet neden önemli? Başvuran kişileri uzaktan seçmek ve değerlendirmek için en iyi araç internet. Öteki türlü binlerce insanla tek tek yüz yüze görüşmekciddi bir zaman, ekip ve enerji gerekir. Şimdi önce internet üzerinden kişileri değerlendireceğiz, ikinci tura kalanlarla internet mülakatı yapılacak. Üçüncü turda yüz yüze görüşmeler yapılacak. Kigem ile yapacağımız bu eğitici eğitimi sonunda katılımcılara sertifika verilecek ve seçilen bu kişiler yaşadıkları şehirde benim geliştirdiğim eğitim içeriklerini anlatabilecek. Bize gelen seminer taleplerinin uygun olanlarını direkt bu insanlara yönlendireceğiz. Ben de gözüm arkada kalmadan bu insanları eğitime gönderebileceğim.

Sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız, eğitici eğitimi başvuru formu şu linkte:

https://goo.gl/forms/vIkTpBxFpBYCRhOi2

7. Şehrinizdeki KİGEM temsilcisi olmak

Eğer şehrinizin saygın bir eğitim, organizasyon, kişisel gelişim veya danışmanlık şirketinin sahibiyseniz, bu seçenek sizin için. Kigem artık büyük şehirlerde bölgesel organizasyon partnerlikleri veriyor. Seçilen bu firmalar, “Mümin Sekman ile Başarı Semineri”ni kendilerine verilen tarihlerde, genel katılıma açık veya kurum içi seminerler şeklinde düzenleyebiliyor. O şehirde Kigem ve Mümin Sekman’ın bir tür “temsilcisi” oluyorlar. Kigem partnerliği bireysel değil kurumsal bir işbirliğidir. Sadece şirketler ve kurum sahipleri başvurabilir.

Bu konuyla ilgili detaylar için, şu linke bakabilirsiniz:

http://www.kigem.com/kigem-il-temsilcilerini-ariyor-buyuk-basarilar-buyuklerle-isbirligi-yapmakla-gelir.html

8. Araştırmacı-Yazar ekibine katılmak

Hayat Bilgesi, Başarı Bilimi gibi kitapları okuyanlar bilir. Üzerinde “Konsept Danışmanı: Mümin Sekman” yazan kitaplarımda, bir araştırma ekibiyle çalışıyoruz. Bu ekibin “A takımı”nda kalanların temel özelliği, en az bir boyutta benden daha fazla gelişmiş olmaları! Önceden söylemedi demeyin, tüm bu seçenekler içerisinde, yazı ekibinin A takımı en zor dahil olunan kısım! Birinci sınıf zeka, birinci sınıf yetenek, birinci sınıf disiplin, birinci sınıf karakter gibi özellikler bir arada gerekiyor. Eğer gerçekten araştırmacı yazarlık yeteneklerine güveniyorsanız, sitenin iletişim formu üzerinden kendinizi tanıtan bilgileri gönderebilirsiniz. Eğer, kendini geliştirme alanında uzmanlaşmış yetenekli bir çevirmenseniz, siz de çalışmalarımıza dahil olabilirsiniz.

‘Öğrenci hazır olduğunda, öğretmen onun karşısına çıkar’

Yukarıda da açıkladığım üzere, insanlarla etkileşim seçeneklerini çoğaltmaya çalıştım ama tüm bu kanallarda süzgeçler bulunuyor. Bireysel danışmanlığa yılda 12 kişi ancak alabileceğiz. Kigem temsilcileri en fazla 5-10 şehirde verilecek. Bazı kulvarlar daha geniş. Eğitici eğitiminde her ilden en az bir kişi barajı geçse, çok mutlu olacağız. Yüksek standartlara sahip gelişim uzmanlarına toplumun ihtiyacı var. İnternet seminerlerinde isteyen herkes katılabilir. Çünkü herkese ayrı zaman ve çaba harcamak gerekmiyor. Kitaplar da herkese açık…

Eğer derdim kalabalıklar toplamak olsaydı, sosyal medya üzerinden şaklabanlıklar yapıp kitle toplamaya çalışırdım. Gerçekten birinci sınıf başarı peşindeki insanlara erişmek, onlarla beraber başarıları için kafa yormak, onlara zaman ve enerji harcamak isterim. Mücadeleci, zeki, çalışkan, disiplinli, yetenekli ve başarı odaklı insanların her zaman kalbimde yeri ayrıdır. Onlar benim kariyer kardeşlerim. Kalabalıkların içinde kaybolan bu insanların yükselmeleri için seçenekler oluşturmaya çalışıyorum.

Dilerim hepimiz doğru insanlarladoğru formlardadoğru ilişkiler ve iletişimler kurabiliriz. Ben tüm düşüncelerimi yukarıda anlattım. Sonuna kadar okuduğunuz için minnettarım.

Seçenekler önünüzde ve seçim sizin!

Mümin Sekman

(2018- Ocak)