Aşılamayan Engeller Karşısındaki 7 Yol!

  • Yayınlayan: admin

Hedefe giden 7 yol!

Sema Kumbaracı
Sabah Gazetesi Günaydın eki

Kişisel Gelişim Uzmanı Mümin Sekman, ‘kişisel kurtuluş savaşınızı başlatın’ sloganıyla çıkardığı yeni kitabında okurlarına özgüven aşılıyor.

Türkiye’de ‘kişisel gelişim uzmanı’ sıfatını ilk kullanan kişi olarak tanınan Mümin Sekman, ‘Her Şey Seninle Başlar’ isimli yeni kitabında, hayatımızdaki olaylar üzerindeki etkimizin önemine değiniyor.

Okurlarını kendileriyle ilgili sorular sormaya yönelten Sekman, kitabının “Aşılamayan engeller karşısındaki seçenekler nelerdir?” başlıklı bölümünde bakın neler anlatıyor:

İŞTE SEÇENEKLERİNİZ…

“… İstediğiniz hedefe ulaşmak için birkaç denemede istediğiniz sonucu alamadıysanız önünüzdeki seçenekler nelerdir?

1. Sabır yolu: Tembelliğe düşmeden beklemeyi deneyebilirsiniz. Şartlar olgunlaşıncaya kadar beklemek sonuç almayı kolaylaştırır. Doğru zamanı, doğru zemini bekle ve tekrar dene!

2. Esneklik yolu: Hiçbir hedefe tek yoldan gidilmez. Başka yolları dene. Bir hedefe giden yol, gökteki yıldızların sayısı kadardır. Bir kapıyı kırk kere çaldığında açmadılarsa, kırk kapıyı daha çal. Esnek ol. Öteki seçenekleri yokla.

3. Kararlılık yolu: Kendini ve şartları zorla. Tüm konsantrasyonunu ver ve tüm gücünle yüklen. Kırk yere bir metrelik kuyu kazma, bir yere kırk metrelik kuyu kaz. Kırk kapıyı çalma, bir kapıyı kırk kere çal. Açan olmadıysa çilingir çağır! Kapıyı farklı anahtarlarla açmayı dene. Olmadıysa kapıyı kır! Kararlılık en olmazı oldurur.

4. Yeni akıl yolu: İnsanın yolu değil, aklı tıkalıdır. Kör noktalarını görmek için ya aklını geliştir ya da başka insanların fikrini sor. Yeni bir çözüm için gereken yeni bir akıldır. Unutma: “Zihin paraşüt gibidir, açıldığında iş görür.”

5. Kendini geliştirme yolu: Başarısızlık yetersizlikten doğar. Kendini engellerinden büyük hale getir. O kadar değerli hale gel ki, o kapıdan geçmen için seni davet etsinler!

6. Modelleme yolu: O engelleri başkasının nasıl aştığını öğren. En iyileri taklit et. Yapanlar nasıl yapmış?

7. Öğrenilmiş çaresizlik yolu: O hedeften vazgeç. Kendini bırak ve bir daha deneme. Müslüm Gürses’in ‘Kul Kaderini Yaşar, Bahtına Ne Çıkarsa’ şarkısını dinle. Bunalıma gir ve hiçbir şey yapma!”

Yazan: Sema kumbaracı
Medya: www.sabah.com.tr
Tarih: 12.02.2005