Okurlar Soruyor: Birlikte Neler Yapabiliriz?

  • Yayınlayan: admin

Kitapları okumanın ötesine geçmek isteyen okurlar, sık sık soruyor: “Birlikte başka neler yapabiliriz? Başarıya dair bildiklerinizden daha fazlasını nasıl öğrenebiliriz?” Bu yazıda her türlü eğitim ve işbirliği modelini toplu halde özetlemeye çalışacağım. Hazırsanız, başlıyoruz…

Bazen sosyal medya üzerinden, bazen imza kuyruğunda insanlar bir şeyler sormaya çalışıyor. Doğal olarak başarı üzerine bildiklerimin detaylarını öğrenmek istiyorlar. O anda benim odağım başka bir şey üzerinde olunca, hakkıyla cevap veremiyorum. Bu durum beni sürekli rahatsız eden bir konuydu.

Kitaplarımı beğenerek okuyan ve ileri düzey başarı bilgisine erişmek isteyen insanlara yeni seçenekler sunmam gerektiğini uzun süredir düşünüyordum. Sonunda araştırma, eğitim ve işbirliği yapabileceğimiz tüm modelleri netleştirdim. Aşağıda bu konuda kapsamlı ve sistematik bir açıklama bulacaksınız.

Bu açıklamanın amacı ne? Kitaplarımı okumuş insanlar içinden, birinci sınıf başarı peşinde koşanları bir araya getirmek, onları birbiriyle tanıştırmak ve onlara daha ileri düzey bilgiler sunmak istiyorum. Herkesin başarıya ilgisi ve başarı kapasitesi eşit değil.

Bilirsiniz, sorulduğunda herkes “başarılı olmak istediğini” söyler ama “başarının gereğini yapmak” söz konusu olunca çoğu ortadan kaybolur! Aşağıda detaylarını okuyacağınız yollarla, gerçekten başarı merkezli yaşayan insanlara erişmek isterim. Bu seçenekler, kitap okumanın bir adım ötesine geçmek isteyenler için…

Yolun başındayken, önümde iki yol vardı; ya birkaç kişi seçip onlara binlerce adım attıracaktım ya da bir milyon kişiye bir adım attıracaktım. İkinci yolu seçtim. Bu nedenle sadece kitap yazmaya odaklandım. Buna pişman değilim ama bu seçimin sınırlarını da görüyorum. Başarmak için doğanlar ile, başarıyla “öylesine” ilgilenenleri ayırmak gerekiyor. Şimdi, başarı merkezli yaşamayı seçenler için aşağıdaki seçenekleri geliştirdim. İlerlemek isteyen ve bu hak edenler için, ileri düzey başarı bilgisi sunma mekanizmaları bunlar.

Bu mekanizmaları tasarlarken, kitaplarımı okuyan insanlarla birlikte neler yapabileceğimizi hayal etmeye çalıştım. Okurlara bir şey öğretmenin ötesine geçip, bazı şeyleri beraber keşfedeceğimiz modelleri bile düşündüm. Bakalım birlikte neler yapabiliriz? 

Seçenekler aşağıda, seçim sizin!

1. Gelişim odaklı öğretmen ve öğrencilere kitap desteği 

Gelişim odaklı bir öğretmensiniz. Eğitimin en büyük fırsat eşitliği olduğuna inanıyorsunuz. Öğrencilerinizin başarısından kendinizi sorumlu hissediyor, onlara hayata tutunma becerilerini kazandırmak istiyorsunuz. “Başarılı olmak öğrenilebilir” felsefesini savunan, engelleri aşmayı, mücadele gücünü geliştirmeyi, profesyonelce başarmayı anlatan kitaplar tavsiye ediyorsunuz.  Dezavantajlı bölgelerde yaşayan bazı öğrencileriniz alamıyor. Zeki ama yoksul çocuklara entelektüel destek vermek hepimizin görevi. Başarı bilgisine ulaşmakta fırsat eşitliğini biz de destekliyoruz. Gelişim odaklı öğrenci ve öğretmenler için, “Mümin Sekman başarı kitapları hediye paketi”ni bunun için oluşturduk. 2019 yılı için 100 sınıfa gönderilmek üzere 1000 Her Şey Seninle Başlar kitabını Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kağıthane şubesine teslim ettik.

Eğer gelişim odaklı öğretmenseniz, Mümin Sekman başarı kitaplarından birini öğrencilerinize ulaştırmak istiyorsanız, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yılın belirli dönemlerinde, seçilen öğretmenlere toplu halde, kitap yardımı yapılmaktadır linki burada:

2.  Kendini geliştirme grubuna katılmak.

İnsanların istedikleri istedikleri yerden ve kendileri gibi insanlarla beraber başarı eğitimi almalarını sağlamak için, Kişisel Gelişim Grubu (KGG) kuruyoruz. Başarı araştırma grubundan temel farkı, sistematik takibe dayalı, ücretli ve eğitim odaklı oluşu. Başarı odaklı insanlardan oluşan bu grup, her ay en az bir kez buluşacak. Bazı buluşmalar internet üzerinden (webinar şeklinde) olacak. Bazı buluşmalar ise yüz yüze seminer şeklinde olacak. Gelişim grubundakiler kendi aralarında da iletişim kurabilecekler. Aylık seminerden başka, anketler, podcastler, makaleler ve başarı öyküleri de grup içinde paylaşılacak. Bir tür başarı aboneliği sistemi kurmak istiyoruz. Abone olduğunuzda, kendini geliştirme ve başarıya dair kaliteli ve kullanışlı içeriklere erişme imkanı bulacaksınız. Böylece sürekli, düzenli ve sistemli bir şekilde ilerleyecek, sizin gibi “gelişim odaklı” insanlarla etkileşim içinde kendinizi büyütebileceksiniz. Sizden gelişim amaçları isteyeceğiz. Sonra amacınız için neler yaptığınızı takip ve teşvik edeceğiz.  Gelişim odaklı olmayan bir toplumda başarılı olmanın en kritik unsuru, gelişim odaklı bir toplulukla kuşatılmaktır. Böylece insan sürekli gelişim modununda kalır, daha fazla eyleme geçer, ortak akıl havuzundan daha çok yararlanır. Unutmayın ki, “en sık görüştüğünüz beş kişinin ortalaması” geleceğinizi belirliyor. Geliştirici grup dinamiği, başarınızı kişisel olmaktan çıkaracaktır.

MS gelişim grubunun başvuru formuna ulaşmak için şu linke tıklayabilirsiniz: 

3. Bireysel başarı danışmanlığı almak.

Başarılı oldukça, daha fazla başarı bilgisine ihtiyaç duyarız. İp üstünde bisiklet sürmek, çimenlerde yatmaktan daha fazla başarı odaklı düşünmeyi gerektirir. Bazı insanlar hayatta bir şeyler başarmıştır ve daha büyük işler başarmak ister. Bununla birlikte, başarısı büyüdükçe kariyeri daha da karmaşıklaşmıştır. Başarısızlıkla başa çıkmak değil, başarıyı yönetmek için çabalamaktadır.  Bu insanların profesyonel başarı yönetimini öğrenmesi gerekir. Her başarı kendi koşullarında gerçekleşir ve bireysel başarı danışmanlığı “başarı yönetimi” üzerine odaklanmıştır. Başarınızı doğru analiz etmek, yönetmek ve büyütmek istiyorsanız, “bireysel başarı danışmanlığı” (BBD) size uygun olabilir. Bireysel başarı danışmanlığında gönüllü katılım esastır. Ücreti başkası ödese dahi, danışmanlık alacak bireyin gönüllü olması zorunludur.  Bireysel danışmanlığı talep etmek, kabul edilmek için gereklidir ama yeterli değildir.  “Birebir danışmanlık başvuru formu” üzerinden yapılan değerlendirmelerle, gerçekten faydalanabilecek olan kişiler seçilmektedir.

Bireysel danışmanlık süreci hakkında ayrıntılı bilgi almak için, şu linke bakabilirsiniz:

https://www.muminsekman.com/danismanlik

4. Eğitici eğitimine katılmak.

Türkiyenin birçok şehrinden seminer daveti geliyor. Zaman sınırı, yurt dışı seyahatleri ve kitap yazmalarım nedeniyle yüzde 80’ine gidemiyorum. Gelemeyeceğimi söylediğimde insanlar “kimi tavsiye edebileceğimi” soruyorlar. Birebir benim konularımı anlatacak insanlar öneremiyorum. Ayrıca, genellikle 200-500 arası kişiye hitap edilen büyük gruplara iki saatlik seminerler için çağrılıyorum. Oysa 20 kişilik ve 6 saatlik eğitimlere çok sayıda kişinin ve kurumun ihtiyacı bulunuyor. Yetiştireceğimiz kişiler, benim geliştirdiğim 6 saatlik bir başarı eğitimini anlatacaklar.

Yıllar önce, “her şehirde bir Her Şey Seninle Başlar eğitimcisi” yetiştirme hayali kurmuştum. Böylece, benim olmadığım yerlerde, güvenilir ve yetenekli kişiler tarafından aynı fikirler anlatılacaktı. Bu hayalimi işte bu “eğitici eğitimi” projesine dönüştürdüm.

Seçeceğimiz kişileri, kendini geliştirme ve başarı eğitimi verecek şekilde yetiştireceğiz. Eğitici eğitimi sonunda yeterli bulunan katılımcılara sertifika verilecek. Bu kişiler yaşadıkları şehirde yetkilendirdiğimiz eğitim içeriklerini anlatabilecek. Her türlü eğitim dokümanı onlara hazır olarak verilecek. Bazı eğitimciler ise, tüm Türkiye çapında eğitim için yetkili olacaklar. Bize gelen eğitim taleplerinin uygun olanlarını doğrudan bu insanlara yönlendireceğiz. Ben de gözüm arkada kalmadan yetiştirdiğim insanları eğitime gönderebileceğim. Eğitim verme, sunum yapma, liderlik ve başarı konusunda ilgili ve yetenekli insanları tercih edeceğiz.

Sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız, eğitici eğitimi başvuru formu şu linkte:

https://goo.gl/forms/vIkTpBxFpBYCRhOi2

5. Kurumsal Seminer organize etmek.

20 yılı aşkın bir süredir üniversitelerde, şirketlerde ve kamu kurumlarda seminer veriyorum. Bazen bir belediye kültür etkinliği için davet ediyor, bazen de şirket yöneticilerine seminer için çağırıyor. Kurumsal seminerler bir kişinin önerisiyle başlasa da, genellikle bir seçme süreciyle nihai karar alınıyor. Kurumsal seminerler için bir şirketin sahibi veya yöneticisi olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü kurumsal seminerler şirket içinde yapılır ve böyle bir organizasyon kurumsal karar almayı gerektirir. Sade bir çalışansanız yöneticilerinize başarı semineri yapmalarını önerebilirsiniz. Size yakın bölgelerde kültürel etkinlik organize edenlere önerebilirsiniz.

Seminer sitesinin adresi:

 www.muminsekmansemineri.com

6. Bireysel seminerlere katılmak.

Bireysel katılıma açık seminerler çok sınırlı sayıda yapılıyor. Yılda bir kez bireysel katılıma açık seminer yapılabiliyor. Seminer istanbulda düzenleniyor. “Genel katılıma açık” bir seminer açıldığında haberdar olmak için, aşağıdaki forma iletişim bilgilerinizi kaydedebilirsiniz. Size hemen mail gelmeyebilir ama seminer açılması durumunda haber verilecektir. İkinci yöntem bu sitedeki sosyal medya hesaplarını takip etmektir. Bireysel seminer başvuru formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://goo.gl/forms/gqYEjCkXyFKkPn7Y2

7. Başarı buluşmalarına katılmak.

Birkaç MS kitabı okudunuz. Okumakla yetinmeyip hayatınıza da uyguladınız. Zamanla hayal etiğiniz sonuçları aldınız. Şimdi “başardım sunuyorum” etkinliğine katılma zamanı! Başarı hikayenizi sizin gibi, “MS kitabı okuyarak başarmış” diğer insanların da olduğu bir ortamda anlatmak ister misiniz?

10-15 kişilik gruplar halinde, kitaplarımı okuyarak hayalini gerçekleştirmiş insanları dinliyorum. İçinde üniversite sınav şampiyonları da oluyor, Olimpik sporcular da. Kendi işini kurmuş girişimcileri de TUS kazanmış doktorları da davet edip dinliyoruz. Önemli olan akıl ve azimle kayda değer bir sonuç almak. Seçilenler kendi hikayesini anlattığı gibi, birbirlerinin hikayesini de dinliyor. Katılımcılar başvuru formu üzerinden seçiliyor.

Eğer kayda değer bir başarı hikayenizin olduğunu düşünüyorsanız, başvuru formu burada 

Yukarıda okurlarla etkileşim ve işbirliği seçeneklerini net bir şekilde açıklamaya çalıştım.

Üzülerek görüyorum ki; Türkiyede kendini geliştirme ve sosyal başarı teknikleriyle “bilinçli, bilimsel ve profesyonel” bir şekilde ilgilenilmiyor. Birçok kişi, “aşk ilişkilerini yönetmeyi”, “iyi hissetmeyi” ya da “spiritüel arayışları” kendini geliştirmek sanıyor. “Gurur duyulası işler ortaya koyabilmek” çoğunluğun derdi değil. Benim için başarmak; içte kendini gerçekleştirmek, işte ise bir işi muhteşem yapabilmektir. Bizler bu alanın standartlarını yeniden tanımlayıp yükseltebiliriz.

Hayallerini gerçekleştirmek, işinde en iyilerden olmak, yeteneğini yönetmek ve görkemli bir başarı kazanmak isteyenler için yukarıdaki seçenekleri hazırladım. Başarıyla yoğun, güçlü ve profesyonelce ilgilenenleri bekliyorum.

Amacım “birinci sınıf başarı” peşinde koşan insanlara erişmek, onlarla beraber başarıları üzerine kafa yormak, onların başarısı için beraber zaman ve enerji harcamak. Mücadeleci, zeki, çalışkan, disiplinli, yetenekli ve başarı odaklı insanların her zaman kalbimde yeri ayrıdır. Bu insanların kalabalıklar içinde kaybolmamasını ve kendisi gibi insanlarla bir araya gelerek “başarı modunda kalmasını” sağlamak en büyük idealim. Kitaplarda ve sosyal medya hesaplarımda yazdıklarımdan ötesi ilginizi çekiyorsa, başarıyla “öylesine” değil derin bir ilginiz varsa, yukarıdaki yollardan birini seçebilirsiniz.

Dilerim hepimiz doğru insanlarladoğru formlardadoğru ilişkiler ve doğru işbirlikleri kurabiliriz.

Seçenekler önünüzde ve seçim sizin!

Mümin Sekman

(2018- Ocak)