ATALETİ YENMEK

SAYFA SAYISI: 180
DİLİ: Türkçe
YAYINEVİ: Alfa Yayınevi

Arka Kapak Yazısı

Bir şeyi yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.
Onu niçin yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.
İsterseniz nasıl yapacağınızı biliyorsunuz.
Yapmamakla neler kaybettiğinizi ve
yaparsanız neler kazanacağınızı biliyorsunuz.
Ama yine de hiçbir şey yapmıyorsunuz.
Sizi durduran nedir?
Atalet!
Atalet, isteksizlik ile yorgunluğun, tembellik ile depresyonun, yavaşlıkla yılgınlığın, hayal kırıklığı ile kayıtsızlığın, tükenmişlik ile tepkisizliğin ‘ortaya karışık’ halde bir inşanın ruhunu ele geçirmesidir.

‘Üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi hareket etme’ ve ‘yumurta kapıya gelmeden harekete geçmeme” halleri tipik atalet göstergeleridir.

Bu kitap, ataletli ruh halinden kurtulmak isteyenler içindir. Atalet halini analiz eden ve ataletle başa çıkma yollarını gösteren, Türkçede ilk ve tek kitaptır.

“Tanrı bize iki yuvarlak organ verdi: biri oturmak, diğeri düşünmek için. Başarımız hangisini daha çok kullanacağımıza bağlı.”
Ann Landers

Tembellikle mücadele kitabı

ATALETİ YENMEK

Bir işi yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Onu niçin yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. İsterseniz nasıl yapabileceğini  de biliyorsunuz. Yapmamakla neler kaybettiğinizi, yaparsanız neler kazanacağınızı da biliyorsunuz ama yine de yapmıyorsunuz. Ya ilk adımı atmaya üşeniyorsunuz, ya da devamını getirmekte zorlanıyorsunuz.  Sizi durduran ne? Atalet!

İnsanların yapabilecekleri ile yaptıkları arasındaki fark, ataletten doğar. Ataletin türleri vardır.  Duygusal atalet, düşündüğünü yapmamak, düşünsel (antelektüel) atalet, yaptığı üzerine düşünmemektir. Duygusal atalet, gönül yorgunluğudur. Entelektüel atalet ise akıl tutulmasıdır.

Ataletin başlıca göstergeleri yavaşlık, isteksizlik, tembellik, durağanlık, üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi hareket etmek, miskinlik, ertelemecilik, mazeretçilik, sitemkarlık, kötümserlik, şevksizlik, depresifliktir. Ataleti yenmek, kendini içten zorlayarak ya da kendinde coşku uyandırarak eyleme geçebilmektir.

Bu kitapta ataletin oluşumu, temel nedenleri, çözüm önerileri, atalet çevrimleri, atalet kırıcı faktörler, iç disiplin ve motivasyonun gücü anlatılmaktadır.

Kişisel ataleti yenmek, çocuğu ders çalışmayan velilerin en sık okuduğu kitaptır! Bir insanı zorlamadan ona görevlerini yaptırabilmenin en mantıklı yolu, ona “Kişisel Ataleti Yenmek” kitabını hediye etmektir.

Bu kitap öncelikle çok sayıda kişisel gelişim kitabı okuduğu halde hala istediği sonuçları alamamış kişiler, kendini eyleme geçiremeyenler, hayata karşı umut ve isteğini kaybetmeye başlayanlar, yaptıkları planlara uygun yamakta zorlananlar, kapasitesini tam olarak kullanmadığını düşünenler için yazılmıştır.

Kişisel, kurumsal ve ulusal düzeyde yoğun ve yaygın olarak atalet hali yaşadığımız bir gerçektir. Buna rağmen, Türkiye’de atalet hakkında şimdiye kadar hiçbir kitabın yazılmamış olması ilginçtir.

Bu kitap ataleti her yönüyle inceleyen ilk eserdir.