İş dünyasının önemli aktörlerinin kariyer analizi!

  • Yayınlayan: admin

Türkiye’nin ilk kişisel gelişim sitesi Kigem.com tarafından düzenlenen ve 20 bin kişinin katıldığı en kendini geliştiren işadamı anketinde Vestel’in patronu ortaokul mezunu Ahmet Nazif Zorlu birinci seçildi.

Türkiye’nin ilk kişisel gelişim sitesi olan www.kigem.com, 60 bin üyesine iş dünyasının başarılı isimlerinin en göze çarpan özelliklerini sordu. “Sizce iş dünyasının kendini en fazla geliştiren ilk üç ismi kim?” sorusuna 20 bin kişi yanıt verdi.

Ankette Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu birinci seçilirken, O’nu Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Cem Boyner izledi.

Uzmanlara göre, iş adamlarının zekası ve kişilikleri başarı hikayelerinin algılanmalarında büyük önem taşıyor. Ahmet Nazif Zorlu’nun, “sıfırdan zirveye çıkmasının” öyküsü, Güler Sabancı’nın “kariyerine göre kalıplaşmış güçlü iş kadını” modeli, Cem Boyner’in “kentli, zeki ve yaratıcı başarı” modeli, Bülent Eczacıbaşı’nın “elit ve entelektüel” imajı ve Mustafa Koç’un “sakin güç” tarzı, insanların şirketlere olan bakışını da belirliyor.

Kişisel özellikleri şirketlere de yansıyor

“Çevik Şirketler”, “Türk Usulü Başarı” ve 2006 yılında 400 bin satan “Her Şey Seninle Başlar” kitaplarının yazarı Mumin Sekman, işadamlarının kişiliklerinin uzun vadede kurum kimliğine dönüştüğüne dikkat çekiyor. “Bir dönem büyük balık küçük balığı yerdi” diyen Sekman şu değerlendirmeyi yapıyor: “Şimdi hızlı balık yavaş balığı yiyor. Yakın gelecekte zeki balık, aptal balığı yiyecek. Taklit edilemeyen tek kurumsal kabiliyet, kurumsal IQ’dur. Küçük şirket olabilirsiniz ama asla aptal şirket olmayın.”

Anketin sonuçlarını yorumlayan Sekman, özellikle gençlerin büyük bölümünün “İşadamları şirketlerine eleman alırken kullandıkları kriterlere göre kendileri o işe giremezler. Neden bizden bu kadar çok şey isteniyor” konusuna takıldıklarını dikkat çekiyor.

Sekman bir şirketi kurmanın ve yönetmenin de en büyük sırrının burada olduğunu vurgulayarak, şöyle diyor: “Ben de işte büyük sır tam da burada diyorum. İşadamlarının en büyük cesareti, bir iş için paralarını riske atmaları değildir. Asıl risk kendilerinden daha akıllı adamları yanlarına alıp çalıştırma cesaretini gösterebilmeleridir. Sen bunu yapabilir misin? Diyorum. Tarihin gelmiş geçmiş en büyük servetini yapmış kişi olan Anrew Carnegie mezar taşına ‘Burada kendisinden daha akıllı insanları çalıştırmış bir insan yatıyor’ diye yazılmasını vasiyet etmişti.”

Zorlu sıfırdan zirveye çıktı
Anketlerde en fazla ilgi gören isil Ahmet Nazif Zorlu. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin kahramanı durumunda. Zorlu’nun sıfırdan zirveye öyküsü, ortaokul mezunu olup da buralara gelebilmiş olması, başarı öyküsünü daha özdeşleşilebilir kılıyor. Mumin Sekman’a göre Harward mezunu olsaydı, öyküsü bu kadar ilginç olmazdı.

Hükümet gibi kadın Sabancı

Güler Sabancı’nın kadınca başarıdan çok, erkekçe başarı tarzına sahip olduğunu belirten Mumin Sekman, “Ses tonundan bakışına ‘hükümet gibi kadın’ imajı var. İş kadını olmasaydı bir filmde güçlü bir iş kadınını canlandırsaydı, kalıbının kadını olurdu. Onun başarısı, iş hayatında gözü yükseklerde olan kariyerist kadınlar için büyük motivasyon kaynağı” diyor.

Boyner kentli ve yaratıcı

Cem Boyner, “kentli, zeki ve yaratıcı” başarı modelini temsil ediyor. Mumin Sekman şöyle yorumluyor Boyner’i: “Sırt çantası ve kısa pantolon giyip eşiyle yurt dışı geziye gitmesi, bu kimliğin fotoğrafı. Fotoğraf sergisi, T-box gibi ürünler yaratıcılığa dayalı başarı tarzına sahip olduğunu gösteriyor.”

Eczacıbaşı iş filozofu gibi

Mumin Sekman’a göre, iş dünyasının en entelektüel isimlerinin başında Bülent Eczaşıbaşı geliyor. İş ve hayata dair cümlelerinin Eczaşıbaşı’yı iş filozofu tadında bir işadamı haline getirdiğini ifade eden Sekman, “Başarıyla ilgili kurduğu cümleler, başarısının tesadüf olamayacağının en iyi kanıtı” diyor.

‘Sakın güç’ Mustafa Koç

Genç yaşta Koç Grubu’nun başına geçen Mustafa Koç ise Sekman’a göre bir tür ünvan maçına çıktı. Koç’un bu maçtan grubunu yüzde 20’ye yakın büyüterek başarıyla çıktığını söyleyen Sekman Koç’u Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand için kullanılan “sakin güç” kelimeleri ile tanımlıyor.

23.01.2007
Metin Can

Medya: www.referansgazetesi.com
Tarih: 26.01.2007