Türkiye´deki her yüz kişiden 1´i benim adamım!

  • Yayınlayan: admin

Türkiye´deki her yüz kişiden 1´i benim adamım!

Mümin Sekman´ın yeni kitabı ´Limit Sizsiniz´ 7 günde 70 bin sattı. Sekman iddialı: 8 kitabın toplam satış rakamı 800 bin. Seminerlere katılan 60 bin kişi var. Yani Türkiye´de her yüz kişiden biri benim adamım!..

Hatırlarsanız; ´Her Şey Seninle Başlar´ isimli kitabı iki yılda 500 bin satmıştı. Hatta geçtiğimiz kasım ayında bu başarı üzerine, kitabı eline alan okur sokağa çıkıp diğerini selamlamak için sözleşmişti de…

16 Kasım´da Türkiye´de ilk kez bir kitabın okurları sokakta selamlaşacaktı ki, talihsizlik, o gün yağmur yağdı; ancak otobüslerde ya da kapalı alanlarda tesadüfler yaşanabildi… Neyse…

Hülya Avşar ve Seda Sayan´ın programlarında tanıttığı, Tamer Karadağlı´nın çok şey öğrendiğini söylediği, Deniz Akkaya´nın modellik yaptığı ´Her Şey Seninle Başlar´ kitabının yazarı kişisel gelişim uzmanı Mümin Sekman; yeni kitabı ´Limit Sizsiniz´ ile yeniden gündemde…

Sekman, “Bu kitap ´Her Şey Seninle Başlar´ı geçemez! Artık o bir klasik oldu” dese de ´Limit Sizsiniz´ ilk 7 günde 70 bini devirdi ve üçüncü sıradan ´çok satanlar´a girdi.

TOPLAMDA 800 BİN…

Türkiye´de ´kişisel gelişim uzmanı´ titrini ilk kullanan kişi olduğunu belirten Sekman, dokuzuncu kitabında da ´başarılı olmak´ konusunu irdeliyor.

Kafayı başarılı olmaya taktığını, “İnsanların başarılı olması için bilgiyi üreten bir aracım ben!” diyerek bu konuda kaba tabirle ´kullanılmak´ istediğini belirten Sekman yeni kitabında da altını çiziyor: “Bugün Türkiye´de herhangi bir caddede yürürken, karşınızdan gelen her yüz kişiden biri benim adamım!”

* Bu çok iddialı bir laf değil mi?

Şöyle bir mantık. Sekiz kitabın toplam satış sayısı 800 bin. Bir kişi alıp, iki kişi okuyabilir… Seminere katılan 60 bin insan var. Buradan hareketle, Türkiye´de, kafasının içerisinde Mümin Sekman´ın başarıya dair fikirleri bulunan en az 700 bin insan vardır, bundan eminim.

* Peki yeni kitabınızda, bu yüz kişiden birinin bilmediği yeni ne var?

Şimdiye kadar kitaplarımda sıfırdan zirveye nasıl çıkılır, nasıl başarılı olunurun bilgisi daha çoktu. Nasıl başarılı kalınır ya da başarıyla ilk karşılaşma anında neler yaşanır, başarı şoku, şaşkınlık, egoların yönetilme zorluğu gibi konulardan söz etmemiştim. Bu anlamda yenilik var… ikincisi insanın iç dünyasıyla ilgili kişisel gelişim tekniklerinin dışında, sosyal başarı için de gerekli olan bilgilere yer verdim.

* Tabii her insanın başarılı olmak gibi bir zorunluluğu yok!

Aslında o 99 arkadaştan bir konuda benim özür dilemem gerekiyor. Bizim kitapları okuyanlar başarıya çok değer veren, başarı merkezli kişiler. Dünyadaki diğer insanları da böyle düşünüyorlar; herkesi büyük işler başarmak zorundaymış gibi düşünüyorlar ve diğer insanlara bir tür başarılı olma baskısı yapıyorlar. Başkaları üzerinden başarılı olmaya çalışma durumu beni de açıkçası çok rahatsız eden bir şey. Bu, bir tür başarı terörü uygulamalarına neden oluyor. Bu kitapta da vurguladım: İnsanlar başarılı olur, başarılı yapılamaz! Ben her seminerimin başında sorarım; kimler başarılı olmak istiyor? Seminere katılan yüz kişinin 99´u elini kaldırır…

* Yani, sizin kitaptaki formülünüze gelelim…

Başarı kelimesini ikiye böldüğünüzde baş+arı kelimelerinden oluşuyor. Baş+arı=Tutku, teknik ve cesaret… Her şey tutkuyla başlar, tekniğini öğrenmekle devam eder ve cesaretle de sonuca ulaşılır.

TOPLUM İSTİYOR

* Bu alanda guru olma yolunda mı ilerliyorsunuz?

Ben ölçülebilir başarıya inanıyorum. Guru olmak, ´Bay Başarı´ denmesi, ´Başarı Düşünürü´ denmesi değil, benim işlevim önemli. Ben bu toplumun ihtiyacını giderdiğim sürece başarılıyım, güçlüyüm. Toplum benden başarılı olmanın yollarını göstermemi istiyor. Ben kimseye akıl vermiyorum, fikir veriyorum. Toplamda 15 yıl ´başarı´ üzerine kafa yorar, düşünür, başarılı insanlarla konuşur, araştırırsanız, otomatikman başarıyla ilgili bilginiz diğer insanlardan daha çok olur.

* Bu konuda kendinizi başarılı buluyor musunuz?

Buluyorum! Skor tabelası her şeyi gösteriyor…

* Ben bir insanın içindeki başarma enerjisini yasal ve ahlaki limitlerin dışına çıkmadan bir kariyere dönüştürmeleri için model sunuyorum.

* Aslında beni bu işi yapmaya cesaretlendiren Duygu Asena´ydı. O ve onun gibi insanların buzkıran olduklarını düşünüyorum. Bir kavramı alıp, toplumun tüm önyargılarını kıran bilinç yapısını değiştiren insanlar. Asena eşittir kadın hakları, kadın hakları eşittir Duygu Asena´dır…

* Ben de kendime şöyle bir misyon seçtim; Türk insanının başarıya bakış açısını yeniden yapılandıracağım… Bakış açılarında benden önce ve benden sonra MS (Mümin Sekman) gibi bir milat noktası olacak. Amatör, kurnazlığa dayanan, taşra ve alaturka, metotsuz başarı yerine profesyonel bilinçli başarı kültürünü oluşturmak istiyorum.

* Başarı yasal ve ahlaki sınırları aşmadan sonuç almaktır. Üç farklı sonuç olabilir. Küçük boy başarı, orta boy başarı, büyük başarı. Alanınızda ilk yüz içindeyseniz, bu büyüklerden olduğunuz anlamına gelir. Bir insanın, bireysel açıdan; yaşamak istediği hayatla yaşadığı hayat arasındaki fark ne kadar azsa, o kadar başarılıdır…

* Başarılı olmak için her yol mübah değildir! Ama gerçekten sonuç almanın öyle bir gücü vardır ki, sonuç aldığınızda, ilerlerken yaptığınız ufak tefek sorunlar görmezden gelinir. ´Aslan yelesinde bit aranmaz´ derler.

* ´Her Şey Seninle Başlar´ niye 500 bin sattı? Birincisi çok gerçekçi olduğu söyleniyor. İkincisi, insanlar bu kitabın cesaretlerini artırdığını söylüyor. Üçüncüsü -ki hepsini özetleyen de bu- diyorlar ki, bu kitap işe yarıyor! Bu kitabı insanlar birbirine tavsiye etti. İlk yüz bini biz sattık, diğer dört yüz bini, ilk yüzbini okuyanlar sattı. Kitabın fiyatı ilk yüzbinde 2.5´tu, sonra 3.5´tu, şimdi 4´te kaldık… ´Limit Sizsiziniz´ de 5 YTL.

Sezen Aksu=Tutku cesaret ve teknik

* Kitapta Sezen Aksu´ya bir bölüm ayırmışsınız…

Sezen Aksu gibi isimler toplam bir karne üzerinden değerlendirilmeli… Zamana dayanıklı şarkılar yaptığı için, kendi alanında bir tür ekol ve okul olup bu alanda kendisinin dışında kişiler yetiştirdiği için, yaptığı eserlerin sayısı ve etki derinliği baz alındığı zaman evet başarılı isimlere güçlü bir örnektir Sezen Aksu…

* Yani Sezen Aksu´ya kimsenin başarısız deme hakkı yok mudur?

Vardır elbette… Bakın Türkler´in başarı ve başarısızlık tanımları kişisel sempatilerine çok bağlıdır. Sevdiğini başarılı bulur Türkler. Sezen Aksu´yu sevmeyen, onu başarısız bulur…

* Başarı formülüne uyuyor yani Sezen Aksu?

Evet! Sezen Aksu; tutku, cesaret ve teknik demektir. Daha 8 aylıkken annesinin yün yumaklarını göğsüne tutup dans etmeye başlayan bir çocuk… Doğuştan, fabrika ayarlarında büyük bir sanatçı olma tutkusu var. Ama bu tutkuyu teknikle de beslemesi gerekiyor; ´nasıl başarılı bir sanatçı olunur´un tekniğini öğrenmesi gerekiyor. Bunu da zamanla öğreniyor… Ve cesaret de gösteriyor! En basitinden, ilk albümünün 50 adet satmasına ve başına gelenlere karşın yılmıyor!

Son iki kitabın kapağını Emrah Yücel yaptı

* ´Limit Sizsiniz´ çift çağrışımlı… Bir açıdan bakınca limitiniz yokmuş gibi görünüyor. Kitabın mesajı şu: Kendin kadar başarılı, kendin kadar başarısız olacaksın. İnsan da kitap gibidir; içindekiler kadar bir şey olur ya da olamaz. Kendine ekleme yaptığın kadar başarılı olacaksın. ´Limit Sizsiniz´ aslında insanın iç gücüne ve iç potansiyeline dikkat çekmeyi amaçlıyor. İçinde olan neyse 5-10 sene sonra karşına çıkacak olan odur!

* Son iki kitabın kapağını Emrah Yücel yaptı. Emrah gerçekten çok başarılı bulduğum biridir; o başarılı işler yapmak kaygısıyla hareket ediyor… Ben kitabı yarısına kadar yazıyor ve konuyu tarif ediyorum. Emrah kapağı gönderiyor ve ben kitabı, kapağa göre yeniden dizayn ediyorum.

Yazan: Belgin Çoban
Medya: Sabah gazetesi
Tarih: 27.03.2008