Motivasyon artıran sözler

  • Yayınlayan: admin

Berna Sağlam Naipoğlu

Bir şeyi yapma isteğini, yabancı dilden kazanılmış ama dilimize yerleşmiş olan “motivasyon” kelimesi ile tanımlarız.

Yapılacak birçok şey var hayatımızda. Bazısı iş, bazısı eylem, bazısı da söylenecek söz niteliğinde. Ne olursa olsun yapılacak şeyi yapmak için motivasyon gerekmektedir.

Bu motivasyonu elde etmek ise ya insanın kendi kendine kazandığı ya da başka insanlar veya başka olaylardan aldığı güçle olabilmektedir.

Yapılması gereken bir şeyi yapma isteğini insanın kendi kendine üretmesi bence en değerli duygusal beceriler arasındadır.

Hepimizin yapabileceklerimizin limiti yeteneklerimizle sınırlı olabilir ama yaptıklarımızın limitini motivasyon seviyelerimiz belirler.

Pozitif düşünebildiğimiz sürece ve olaylara iyimser yaklaşabildikçe motivasyona kaynak teşkil etmiş oluruz. Kişisel veya kurumsal başarıda motivasyon ciddi şekilde belirleyici rol oynamaktadır.

Bu duyguyu Atatürk’ün askerine, milletine verdiği motivasyonda da görebiliyoruz, bir spor takımında da. Bir annenin çocuğunu yüreklendirmesinde de, bir hastanın iyileşmesinde de.

Motivasyon gerçek bir başarı ve mutluluk anahtarı gibi. O kadar küçük şeylerden de elde edilebiliyorki çoğu zaman. Bir çiçek, bir çikolata, keyifli bir yemek, bir kitap, bir film elle tutulabilenlerinden sadece bir kaçı. Elle tutulmayanları ise güzel bir konuşma, yüreklendirme, bir gülümseme, bir dokunuş veya sadece birinin hayatında olduğunu bilmek ve varlığını hissetmek.

Bazı zamanlar bir derin nefes bile motive edebilirken, bazen önümüze herşey serilse bile zorlandığımız günler olur. İniş çıkışlar, sorunlar, kaygılar, kararsız kalmalar, belirsizlikler bizi aşağıya çeker. Ama ne olursa olsun buna izin vermememiz gerekiyor. Çünkü bizim kendimizi yukarı çekemememiz sadece bizi etkilemiyor. Bu sanki bir kağıdın ucundan küçücük bir bölümünün yanması gibi. Bir bakıyorsunuz bir anda yayılmış, kağıdın tümü yanmış ve yanmakla da kalmamış kül oluvermiş. Sadece kendimize değil içinde yaşadığımız topluluklara karşı da sorumluyuz. Bizim motive olmamamız ailemizi, iş çevremizi, arkadaşlarımızı, komşularımızı, hatta içinde yaşadığımız şehri ve ulusu bile etkiliyebiliyor. Negatif enerji hepimizin bildiği gibi inanılmaz bir şekilde hızla yayılıyor.

Kendimizi ve çevremizdekileri yüksek tutmak, iyi hissettirmek, bir şeyi yapma isteğini sağlamak için herşeyden önce hayata olumlu bakma konusunda gayret göstermeliyiz. Sonra da enerji ve neşe katmalıyız her anımıza. “Işık Habercileri” diye bir kitap okumuştum. Bu kitap her insanın yardımcı melekleri olduğunu ve bizim hayatımızı kolaylaştırmak için çalıştıklarını anlatıyordu. Bizim yapacağımızın ise sadece onlardan istekte bulunmak ve isteklerimize de gerçekten inanmak olduğunu söylüyordu. Bu meleklerin bile neşeli, eğlenceli insanları sevdiklerini, kasvetli, vesveseli, hep olumsuz bakan insanları sıkıcı bulduklarını yazıyordu. Görüyor musunuz düşük ve isteksiz hissettiğimizde sadece insanlar değil meleklerimiz bile mutsuz oluyor, sılıkıyor.

Öyleyse duygularımızı, moralimizi, neşemizi ne olursa olsun yüksek tutalım. Işığa ulaşmak böylece çok daha kolay olacaktır. Unutmayalım ki her kişi kendi ışığını kendi yaratır.

Mümin Sekman’ın derlemesiyle bir araya gelmiş “Dünyanın en motive edici sözleri” kitapçığından birkaç alıntı yaptım. Bakın aslında motive olmak ne kadar da kolaymış.

Motivasyon insanlara yaptırmak istediğiniz şeyleri, kendileri öyle istiyorlarmış gibi yaptırma sanatıdır. Dwight Eisenhower

Aerodinamik yasalarına göre tombul ve tüylü arının uçamaması gerekiyordu. Herhalde bunu ona kimse söylemedi ki uçuyor! Bir anne.

Başarı azim gerektirir, azim ise irade. Bazı hedefler, başarısız olmaya da değer. Gerçek başarı,başarısız olma korkusnu yenebilmektir. P.Sweeney

Onların peşinden gidecek cesaretiniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir. Walt Disney

Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Pepper

Bazıları her şeyi olduğu gibi görür, “Niçin” diye sorar. Ben hiç var olmamış şeyleri düşünürüm “neden olmasın” diye sorarım. Bernard Shaw

Başarısızlık, yeniden ve daha zekice başlayabilme fırsatından başka birşey değildir. Henry Ford

Ne düşünürsek oyuz. Biz her neysek, düşüncelerimizden doğar, düşüncelerimizle biz dünyamızı yaparız. Bu da

En korkulu anlarda bile ümidini kırma, unutmaki en lezzetli ilik, en sert kemikten çıkar. Sadi-i Şirazi

Hiç kimse sizin izniniz olmadan size kendinizi değersiz hissettiremez. Eleanor Roosevelt

Zorluklar, zamanında yapmamız gerekipte yapmadığımız kolay şeylerin birikiminden oluşur. Henry Ford

Eğer ağaca tırmanmak istiyorsanız yıldızlara çıkmaya niyet edin, başarırsınız. Konfüçyüs

Büyük insanlar bilirler ki, gönül gücü fiziksel güçten daha zorludur ve düşüncedir dünyayı döndüren. R. Waldo Emerson

Medya: www.dunyagazetesi.com.tr
Tarih: 25.11.2006

Bir cevap yazın