Ve her şey bizimle başlıyor, ne istediğimizle devam ediyor.

  • Yayınlayan: admin

‘HER ŞEY SENİNLE BAŞLAR’

Başlığa bakıp, eski yılın son günü bir aşk yazısı yazacağımı sanmayın. Aşk eski bir yalanmış Adem’le Havva’dan kalan derler, ona da inanmam. Aşksız hayat oksijensiz hava gibidir. Ama aşktan ne anladığınız ve istediğinizle de çok alakaladır aşk. Aşk var, ‘aşk’cık var! Aşk, aşka aşkla sarıldığınız anda gelir size. Tutup da karşı cinsten birine sarılmak yerine, önce kendine sarılmaktan geçer, görüşümce. Kendimize dönmekle, kişisel gelişimimiz konusunda çaba sarf etmekle. Son yılların en popüler söylemi haline gelen kişisel gelişim konusu aldı başını gidiyor. Kitaplar, kurslar, seminerler bu konuda birbirleriyle yarış ediyor. Demek ki çok ihtiyacımız varmış. Ki zaten kişisel gelişim dipsiz bir kuyu, son nefesinize kadar kendinizi geliştirip, bir şey öğrenmeniz mümkün. Bir de öğretebiliyorsanız ne ala.

‘Her Şey Seninle Başlar’ bir kitap adı, kişisel gelişimine katkıda bulunacak yeni bir kitap. Yazarı Mümin Sekman. Mümin Sekman sosyal başarı uzmanı.Televizyon dizilerine senaryo danışmanlığı da yapıyor. ‘Ya Bir Yol Bul, Ya Bir Yol Aç, Ya da Yoldan Çekil’ adlı ilk kitabı 9 baskı yaptı. ‘Her Şey Seninle Başlar’ da ilk baskısında 100 bin sattı “Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur. Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin!” diyor Sekman.

Kitabının çıkış noktasını özetlerken de Konfüçyüs’ün bir sözünün kendisine ilham verdiğini söylüyor ve “Bir insana gerçekten yardım etmek istiyorsanız ona balık vermek yerine balık tutmayı öğretin. Balık vererek bir öğün, balık tutmayı öğreterek bir ömür karnını doyurabilirsiniz. Bu kitap balık tutmayı öğretiyor” diyor. Ve her şey bizimle başlıyor, nerede durup, ne istediğimizle devam ediyor. Balık tutmayı öğrenmek gerekiyor. İnsanoğlunun acımasız ve yetersizliğine karşı yapabileceğimiz en güzel şey, kendimizi keşfetmek. Kendi gücümüzle varolabilmek. Bunun farkında olmayanlar için üzgünüm. Allah onlara da nasip etsin, içlerine iyilik, güzellik versin, tembellikten kurtarsın, hafızaları güçlensin, hayra yönelsinler. Yeni yıl mesajım değil bu, her zamanki duam. Uzun bir yazı yazacaktım ama son anda gelen bir e-maille fikrimi değiştirdim.

Gelen mailde üstteki resim vardı. Bu resmi Çengelköy TEV Türkan Sedefoğlu İlköğretim Okulu’nda okuyan Alperen Can yapmış. İstekleri hepimizin istekleri olmalı. Yeni yıl kartına şöyle yazmış Alperen, “Dünyada barış, sağlık, mutluluk, sevgi istiyorum. Dünyada savaş, deprem, açlık, trafik kazası istemiyorum” Sevgili Alperen Can’ın yüreği gibi ismi de şahane. Ve tabii bu yeni yıl mesajını gönderen TEAM İletişim ve Danışmanlık’a da teşekkürler. Onların da yeni yıl mesajları çok güzel, ben de size aynı dilekleri iletiyorum: “Yeni yılın her günü omzunuza şans melekleri konsun. Kalbinizden geçen her dileğiniz olsun. Her yanınız mutluluk dolsun, 2006 sizin yılınız olsun” Olsun! Hayırlı seneler…

Bir yanıt yazın