Başarı koşusuna çıkmadan önce….

  • Yayınlayan: admin

Başarı koşusu…
Melih Aşık

Hayatta başarının elbette sayısız tarifi vardır. Seçer, beğenir, alırsınız. Amerikalı yazar Emerson’un şu tanımına ne dersiniz:

“Başarı arkanızda güzel bir bahçe ya da biraz daha iyi bir dünya bırakabilmek; birilerinin siz yaşadığınız için daha rahat nefes aldığını bilmektir.”

Başarılı olmak için büyük adam olmaya gerek yoktur…

Yine Mümin Sekman’ın “Her Şey Seninle Başlar” adlı kitabına başvuralım…

“Bazı tavukların, ‘Kartal olsaydım…’ diye düşünmesine ne demeli? Bu tavuklar ‘başarlı’ birer tavuk olabilirler ama hiçbir zaman kartal olamazlar. Olmaları da gerekmez. Kartal gibi yükseklerde uçabilmek tavukların kariyerinde bir başarı kriteri değildir. Tavuğun performansı yumurta sayısıyla ölçülür…”

* * *

“Büyük adam olmak ile başarılı adam olmak farklı şeylerdir. Büyük yaşamak, kendi hayatından taşıp milyonlarca insanın hayatını etkilemek, çok sayıda insanın olmak istediği ama az sayıda insanın ulaşabildiği bir yüksekliğe çıkmaktadır. Büyük adam olmak herkese açık bir pozisyon değildir. Oysa başarılı olmanın kapıları herkese açıktır. Herkes başbakan olamaz ama herkes işini daha iyi yapan, kendi kendine yetebilen, çevresindekileri kalkındırabilen biri olabilir. İşini iyi yapan bir çöpçü, başarılı bir küçük adam olsa da, insanlık için değeri, işini kötü yapan bir krala denktir…”

* * *

Başarı koşusu, insanın kendisine iyi ve doğru hedefler koymasıyla başlar…

Medya: Milliyet Mart 2010
Tarih: 16.04.2010