Hıncal Uluç köşesi: Ferrarisini Satan Bilge mi, Her Şey Seninle Başlar mı?

  • Yayınlayan: admin

 

BEN BİZİMKİNİ SEÇTİM!..

Kitap / Hıncal’ın yeri/ Sabah

DEĞERLİ bir dostumun “Sana hediye aldım” diyerek verdiği kitabın kapağına baktığımda “Ferrari’sini Satan Bilge” adını gördüm ve o gece okumaya başladım; tam 50 sayfa okumuşum!.

Ertesi gün, kitabı alırken yanımda olan ve kitapla ilgili fikrimi sonran bir başka dostuma dedim ki:

“Enfes.. Hani, ‘Bir kitap okudum, hayatım değişti’ denilecek cinsten!..” O gece, kitabı gene elime aldım.. Sadece 6 sayfa okudum!. Sonraki gece… 3 Sayfa.. Sonra.. Ve daha sonra… Bir sayfa.. İki sayfa.. Bir sayfa.. Sonra birkaç gece elime almadım.. Nihayet, kitabı zorlukla bitirdiğimde kaç gece geçmişti, saymadım!.

Haftalar sonra dostuma rastladığımda dedim ki:

“O müthiş başlangıçtan sonrası, benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Kitaplığımda onlarcası bulunan, herhangi bir Uzakdoğu bilgesinin herhangi bir kitabını alsam ve onun görüşlerini bir kişinin ağzı ile ikinci kişiye aktaran bir kitap yazsam, benim Ferrarim yok ama, Paliomu satmadan, benzer bir işi başarmış olurdum!.”

Robin S.Sharma’nın çok satan kitabını, Ajans Plaza Tanıtım ve İletişim Hizmetleri (Tel: 0212 501 46 36) hazırlamış ve bastırmış. Türkçe’ye çeviren, Osman Özkan; temiz bir dil; kutlarım!. İhtiraslı ve çok zengin bir avukatın “Bir çarık bir hırka yeterli” görüşüne gelmesini sağlayan “Ruh Kafa Beden Eğitimi” için Himalayalar’ın karlı tepelerinde Sivana Bilgelerini bulmasını ve sonrasını anlatan kitap, bu buluşmaya kadar, insanı büyük bir ilgiyle okumaya zorluyor!.
Sonrası.. Eh, “Hoca Çekirge öğütlerine dönen” ve insanı sıkıla sıkıla okumaya yönlendiren bir öykü!.

Bana “Palio’mu bile sattıramayacak olan” bu kitabın hemen arkasından, bir başka kitabı bitirdim..

“Her Şey Seninle Başlar!.“(Alfa Yayınları/ 0 212 511 53 03)
Mümin Sekman‘ın kaleminden çıkmış!. Kapağında bir başka söz daha var: “Kişisel kurtuluş savaşınızı başlatın!”

Kişisel kurtuluş savaşına ihtiyacım olmamasına rağmen, Mümin Sekman’ın “anekdotlarla, öğütlerle, gerçek olaylarla, güzel sözlerle” dolu eserini, Robin S. Sharma’nın çok iddialı ve de sanırım çok propagandalı kitabından daha tutarlı ve okunur bulduğumu söylemeliyim!.

Sekman “Çaresizlik öğrenilmiştir. Başarılı olmak da öğrenilebilir. Sende sandığından fazlası var!. Gelebileceğin en iyi yerde değilsin. Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur. Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren. Seyirci koltuğundan sıkıldıysan sahneye çık. Zirvede her zaman bir kişiye yer var. Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın. Her şey seninle başlar” diyor!.. Ve noktayı koyuyor: “Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin!.”

Ben ikisini de okudum ve “bizimkini seçtim!.”

Öcal Uluç (Hıncal Uluç’un ağabeyi)

Medya: www.sabah.com.tr
Tarih: 16.12.2005

Bir yanıt yazın