Aklınızı başınıza getiren öneriler!

  • Yayınlayan: admin

Çalıştırın lütfen biraz kafayı!

Vücudumuzun yüzde 98’ini yöneten beynimizi doğru kullanmıyoruz. Zira kullanıyor olsaydık Britannica Ansiklopedisi’nin 500 katı bilgiye sahip olmamız gerekirdi. Kişisel Gelişim Uzmanı Mümin Sekman, ‘Beyin Kullanma Kılavuzu’nda aklımızı başımıza getirecek ipuçlarını veriyor…

Kulağa hiç hoş gelmese de anlama kıtlığı çeken arkadaşlarımıza ‘çalıştır biraz saksıyı’ dememizin bilimsel bir nedeni varmış. Çünkü sadece bedenimizin değil, ruhumuzun da uzaktan kumandası olan beynimizi doğru kullanmıyormuşuz. İspat bekliyorsunuz değil mi? O halde şu örneği okuyun.

Normal bir ömür süresince insan beyni 100 trilyon byte bilgiyi depolama kapasitesine sahipmiş. Ortalama bir yetişkin belleği ise Britannica Ansiklopedisi’nde olan bilginin 500 katı kadar bilgiyi saklayabiliyormuş. Şimdi kendimizi sınayalım! Hangimiz gerçekten Britannica kadar bilgiye sahip olduğumuzu iddia edebiliriz ki…

Beyninizi doğru kullanıp kullanmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, işte size ipuçları. Hafızanızdan sürekli şikâyetçiyseniz, dikkatinizi toplarlayıp bir türlü konsantre olamıyorsanız, sık sık hatalı kararlar verip geçmişinizi ‘keşke’lerle dolduruyorsanız ve okuma hızınız çok yavaşsa; siz de beynini nasıl çalıştıracağını bilmeyenler kervanındansınız demektir.

Oysa insan vücudunun yüzde 2’si ağırlığına sahip olan beyin, geri kalan yüzde 98’i yönetiyor. Öğrenirken, düşünürken, konuşurken onu kullanıyoruz.

‘Bu kadar görkemli bir güce sahip olan beynin daha bilinçli kullanılması gerekmez mi?’ sorusuna cevap arayan Kişisel Gelişim Merkezi (KİGEM) dünyanın 65 ülkesinde binlerce kurum tarafından 13-19 Mart tarihlerinde kutlanan ‘Beyin Haftası’nı Türkiye’de geçen yıldan beri kutlamaya başladı.

Etkinlikler çerçevesinde üniversitelerde 10 bin adet ‘Beyin Kullanma Kılavuzu’ kitapçığı dağıtıldı ve ‘Başarı beyinden gelir’ konulu seminerler düzenlendi.

KİGEM kurucusu Mümin Sekman, amaçlarını, “İçimizdeki beyin gücüne dikkat çekmek, kamuoyunu ‘beyni etkili kullanma’ hakkında bilinçlendirmek ve bir haftalığına da olsa herkesin beyinlerini daha iyi kullanmak üzerine kafa yormalarını sağlamak.” olarak özetliyor.

Öncelikli hedeflerinin medya ve gönüllüler aracılığıyla, bireysel düzeyde beyin gücünü önemseme ve beyni doğru kullanma bilincini yaygınlaştırmak olduğunu ifade eden Sekman, “İkinci hedefimiz beyne değer veren, beyni kullanma sanatını vatandaşlarına öğretmeyi görevi sayan bir kamu politikası oluşturulmasını sağlamak.” diye konuşuyor.

Anne-babalara ve öğretmenlere de bu konuda büyük sorumluluklar düştüğünü söyleyen Sekman, önümüzdeki yıl Türkiye’nin tanınmış sanatçı, futbolcu ve işadamlarının yer alacağı reklam filmleri çekerek beynin önemini anlatacaklarını dile getiriyor.

Aklınızı başınıza getiren öneriler

Mümin Sekman’ın hazırladığı “Bu hafta beynine iyi bak!” adlı “Beyin Kullanma Kılavuzu” kitapçığından birkaç alıntı:

* Beyin, açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır. Önemli kararlarınızı alırken dışarıda ‘volta’ atmayı deneyebilirsiniz.

* Beyin, örneklerle akıl yürütür. Kararsız kaldığınızda “Atatürk benim yerimde olsaydı ne yapardı?” diye düşünün.

* Yabancı bir dil öğrenme ve ezber, beyni güçlendirir. Her gün birkaç yeni kelime öğrenin, sözlük okuyun, alışveriş listesi ve telefon numaralarını ezberleyin.

* Zihinsel jimnastik yapın. Bunun için başta sudoku olmak üzere bulmaca ve satranç gibi oyunları kullanabilirsiniz.

* Zihinsel rutinlerinizi kırın. Bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanızı diğer elinizde taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.

* Zihinsel zevklerinizi zenginleştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş kitabından, birkaç cümle okuyun.

* Güzel bir resme bakın. Estetik algınız, gördüğünüz estetik şeylerle gelişir. Beyninizi ‘güzel’ şeylerle besleyin. Sevdiğiniz bir müziği gözleri kapalı dinleyin.

* İyi bir uyku, kaliteli bir beynin temelidir. 24 saati geçen uykusuzluk sarhoşluğa benzer bir şekilde beyin fonksiyonlarını etkilemektedir.

* Bol ve temiz oksijen beyin için çok önemlidir. Odanızın penceresini açıp kendinize bol bol ‘birinci el’ oksijen ısmarlayın.

* Farklı düşünme tarzları beyni geliştirir. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin.

* Kullanılmayan organ körelir. Sürekli TV seyrederek beyninizi düşük viteste çalıştırmayın. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliştirmez.

* Beyin diyeti yapın. Beynimiz “garbage in garbage out” ilkesine göre çalışır. Yani beyninize çöp girerse, beyninizden çöp çıkar. Beyninizi neyle beslediğinize, midenizi neyle beslediğiniz kadar dikkat edin.

* Hayatınızın en büyük kararlarını alırken ‘kafadan’ değil, kâğıt üzerine ne yapacağınızı yazarak hesaplayın.

Dilek Hayırlı

Medya: www.zaman.com.tr
Tarih: 30.07.2007

Bir cevap yazın